חפש

מקומות קדושים בישראל

  /  

 תמונת מצב

קברי הצדיקים ברחבי הארץ שונים במאפייניהם הפיזיים. חלקם מצויים במתחם גדול יותר ובו קברים או מבנים נוספים, ואחרים הם מבנה קבר בודד. חלק מהקברים נמצאים בתוככי ערים ומשולבים במרקמן האורבני, ואילו אחרים ממוקמים בשולי יישובים כפריים או אף במרחב פתוח בשולי הדרך.​

קבר דוד


אמונות ופרקטיקות שונות הקשורות בהערצת קדושים וצדיקים ועליה לקברי צדיקים, במיוחד בתאריכי הפטירה שלהם, הם תופעה נפוצה בחברות ודתות שונות ברחבי העולם. בארץ, רבים מן המנהגים הקיימים בקברי צדיקים ידועים מן המקורות היהודיים כבר לפחות אלף שנה, אולם בשנים האחרונות הפכה תופעת העלייה לקברי צדיקים לנרחבת יותר ויותר. אל קברי הצדיקים העתיקים והנודעים במסורת היהודית מדורי דורות, נוספו בעשורים האחרונים גם קברים חדשים של רבנים וצדיקים שחיו ונקברו בארץ, או כאלה שהועברו (במציאות או באמונה) לקבורה בארץ- ישראל.

 

אל קהל המאמינים הדתי והחרדי שנהג לפקוד את קברי הצדיקים מימים ימימה הצטרפו בעשור האחרון גם קהלים מסורתיים ואף חילוניים, יוצאי כל העדות, גברים ונשים, שנמשכים אל המיסטיקה העממית.  בחלק מן הקברים התפתחה "התמקצעות", המייחסת לקבר קדוש מסוים התמחות בטיפול בבעיה ספציפית, כמו קבר רחל (פוריות) או קבר רבי יונתן בן עוזיאל (מציאת שידוך). חלק מהקברים "אומצו" על ידי קהילות או זרמים ספציפיים. אחדים מהקברים מושכים אליהם גם תיירי חוץ, אם משום קדושת הנקבר בהם גם לדתות אחרות, ואם משום גדולתו הרוחנית שנודעה ברחבי העולם. 

 

קברי הצדיקים ברחבי הארץ שונים במאפייניהם הפיזיים. חלקם מצויים במתחם גדול יותר ובו קברים או מבנים נוספים, ואחרים הם מבנה קבר בודד. חלק מהקברים נמצאים בתוככי ערים ומשולבים במרקמן האורבני, ואילו אחרים ממוקמים בשולי יישובים כפריים או אף במרחב פתוח בשולי הדרך.

 

משרד התיירות הינו הגוף האחראי כיום, על האתרים הקדושים ליהודים בישראל.
המדובר בעיקר ב – 16 אתרים עיקריים, שהוכרזו כקדושים ע"י הממשלה ובכ- 160 אתרים נוספים הנחשבים קדושים, אשר מתוחזקים ומתופעלים ברמה הבסיסית בתקציבי מדינה.
הזרוע המבצעת את פעילות התפעול, התחזוקה והפיתוח של אתרים אלה עבור המשרד, הינה עמותה ממשלתית, שהוקמה לצורך כך וקרוייה: המרכז הארצי לפיתוח המקומות הקדושים. המרכז מתחזק, מתפעל ומפתח את האתרים כולם מלבד הכותל המערבי – המתוחזק ע"י הקרן למורשת הכותל.התחזוקה ותפעול האתרים נעשה באמצעות תקציבים המיועדים לכך והפיתוח באתרים נעשה באמצעות כספי קופות הצדקה הנאספים באתרים השונים ואשר מחולקים לצדקה ולפיתוח על פי אישור ועדת הצדקה בראשותו של רב הכותל והמקומות הקדושים הרב שמואל רבינוביץ.
 

 
משרד התיירות באמצעות החברה הממשלתית לתיירות בדק את מצבם של המקומות הקדושים בישראל שהפכו כאמרו בשנים האחרונות למוקדי תיירות, ולהלן הממצאים:


לצפיה בסקר בנושא "מקומות קדושים בישראל- תמונת מצב" לחצו כאן (MB 6.71 pdf) 

 Video

 
 

 ללא כותרת

 
משרד התיירות